Yükleniyor...

Bilgisayar - Donanım Klavye Üzerindeki Tuş Sayısı

'Bilgisayar - Donanım' forumunda ArafTedua tarafından 9 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. ArafTedua

  ArafTedua Ekip Lideri E-Forum Yönetim Ekibi

  • Ekip Lideri
  • WebMaster
  • İRC Yetkilisi
  • Eforum.E-Klavye.Net Ailesi
  Katılım:
  30 Eki 2017
  Mesaj:
  1,544
  Alınan Beğeniler:
  134
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Hatay
  Klavye Üzerindeki Tuş Sayısı

  Tuş takımı yani klavye bilgisayar üzerindeki en önemli girdi birimlerinden birisidir. Masa üstü bilgisayarlarda ayrı olarak gelen klavye laptoplar üzerinde birleşik girdi birimleri arasında yer almaktadır. Üzerinde harfler, rakamlar ve özel karakterler, bilgisayarın bazı ayarlamaları için gerekli olan özel fonksiyonlara sahip olan tuşlar bulunmaktadır. Türkçe’ye özel ve ülkemizde en çok kullanılan klavye tipleri ise Q ve F klavyelerdir.
  Bu klavyeler üzerinde 91 adet farklı tuş bulunmaktadır. Benzer fonksiyonlara sahip olan tuşlar da vardır. Sağ tarafta ve yukarı tarafta rakamlar bulunmaktadır. Ortada harfler ve en üstte ise özel fonksiyonu olan tuşlar bulunmaktadır. Escape ve Space tuşları ise klavyelerde en çok kullanılan tuşlar arasında yer almaktadır.
  Q klavye evlerde ve özel olarak kişisel bilgisayarlarda kullanılan klavye tipidir. F klavye ise resmi kurum ve kuruluşlarda okullardaki idari birimlerde kullanılan klavye tipidir. Son yıllarda dokunmatik cihazların çıkışı ve ekran klavyesinin devreye girmesiyle birlikte klavye tarih olabiliyor fakat sanal da olsa klavye üzerindeki tuşlar hala yerinde duruyor.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş